دریافت حقوق از کارفرما بر اساس قرارداد مطابق وزارت کار است؟

با سلام بنده در شرکت توما بعنوان برنامه نویس شروع به کار کردم ولی قبل از شروع با مدیر اجرایی در رابطه با حقوق خودم ماهی 1،300،000 هزار تومان صحبت کردم ب و به مدیر اجرایی این شرکت گفتم اگر نمیتوانی این مبلغ حقوق را برای این کار بدهی برای من زنگ نزن،بعد از دو هفته به من زنگ زدند و دعوت به کار شدم دو ماه نزد این شرکت کار کردم و بعد از نوشتن برنامه (مطب یار) اخراجم کردند ولی هیچ حقوقی نگرفتم بعد از یک ماه از اخراجی رفتم اداره کار شکایت کردم و اداره کار حقوق بنده را با 51 روز کاری طبق بند اول ماده87 آیین دادرسی حقوق با لاتر از اداره کار مردود اعلام کرده ودستمزد روزانه 270722 (ریال)را برای بنده تأیید کرده است . ایا این مبلغ حقوقی که برای من تعیین شده را نمی توان تغییر داد ؟ آیا میتوانم با 51 روز کاری وقتی که از تاریخ 95/10/1 تا 1396/9/2 که حقوق نگرفته ام ادعای بیمه بیکاری کنم؟(البته اداره کار عدم نیاز کارفرما که رابطه کاری را قطع کرده است را تشخیص داد)

پاسخ

در صورتیکه قرارداد کار با ایشان تنظیم نکرده باشید بر اساس قانون وزارت کار حقوق شما پرداخت خواهد شد. لذا بیمه بیکاری شرایطی دارد که در صورت داشتن میتوانید مطالبه کنید.


اگر پاسخ من به شما کمک کرده است، با من تماس بگیرید تا وکالت پرونده شما را به عهده بگیرم.
تلفن تماس: ۸۷۱۳۲ داخلی ۱

دیدگاه‌ها

پرسش خود را مطرح کنید

فرم ثبت مشاوره حقوقی آنلاین

کپچا
عبارت نمایش داده شده داخل تصویر را در کادر مربوطه وارد کنید
5 + 6 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
۲۳,۶۵۹ سوال حقوقی پاسخ داده شده

پربازدیدترین‌ مشاوره های حقوقی