• صفحه خانگی
  • <
  • قوانین
  • <
  • میزان کمک هزینه کفن و دفن تامین اجتماعی برای مشمولان به چه صورت است؟

میزان کمک هزینه کفن و دفن تامین اجتماعی برای مشمولان به چه صورت است؟

  • توسط تحریریه گروه وکلای یاسا
  • ۱ سال قبل
  • ۱
کمک هزینه کفن

چگونه از تامین اجتماعی کمک هزینه کفن و دفن دریافت کنیم؟

کمک هزینه کفن ودفن مبلغ مقطوعی اسـت که به منظور تامین هزینه های مربوط به کفن ودفن بیمه شده، در مواردی که خانواده او این امر را به عهده میگیرند، پرداخت میگردد.

بر اساس قانون کار و تامین اجتماعی پس از فوت بیمه شده، حمایتها و مزایایی برای خانواده و بازماندگان وی پیش بینی شده که می توان به مستمری بازماندگان، هزینه کفن و دفن، پرداخت حق سنوات توسط کارفرما به خانواده متوفی و پرداخت معادل ریالی مرخصیهای استفاده نشده بیمه شده متوفی به بازماندگان اشاره کرد.

طبق بند ١٨ ماده ٢ قانون تامین اجتماعی، کمک هزینه کفن ودفن مبلغ مقطوعی اسـت که به منظور تــامین هزینه های مربوط به کفن ودفن بیمه شده، در مواردی که خانواده او این امر را به عهده میگیرند، پرداخت میگردد.
ابهام قانونی موجود سبب شده بود تا اواخر سال ١٣۶۶ مبلغ ناچیزی به عنوان هزینه کفن ودفن به بازماندگان متوفی پرداخت شود، اما از آن تاریخ به بعد میزان کمک هزینه کفن ودفن شناور بوده و در سالهای مختلف تغییر کرده است. در حال حاضر، مبلغ کفن و دفن معادل یک ماه حداقل حقوق سال فوت است.

این کمک هزینه پس از انجام دادن مراحل کفن ودفن بیمه شده متوفی و با ارائه اسناد و مدارک مربوط از سوی شعب سازمان تامین اجتماعی قابل پرداخت است. در زمان پرداخت کمک هزینه کفن ودفن ضروری است ارتباط بیمه شده با سازمان تامین اجتماعی برقرار باشد و حق بیمه نیز از طرف کارفرما پرداخت شود.
در ضمن بیمه شدگانی که قبل از فوت به عللی مانند بیماری و یا بارداری به صورت موقت ارتباط کاری با کارفرما نداشته اند، مشمول دریافت کمک هزینه کفن ودفن خواهند بود.کمک مزبور در صورت غیاب یا  مفقودالاثر شدن بیمه شده، ولو آنکه منجر به صدور حکم موت فرضی او شده باشد، قابل پرداخت نیست.

کمک هزینه کفن

شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه کفن و دفن

کمک هزینه کفن و دفن، علاوه بر بازماندگان افراد بازنشسته ،به بازماندگان مستمری بگیران ازکارافتاده کلی و بیمه شدگان اجباری و اختیاری و مقرری بگیران بیمه بیکاری نیز پرداخت می شود. شرط اصلی پرداخت کمک هزینه کفن و دفن به بازماندگان، برقرار بودن ارتباط بیمه ای متوفی با سازمان در زمان فوت است.

دریافت کنندگان کمک هزینه کفن و دفن

هزینه کفن ودفن به بیمه شدگان حرف و مشاغل آزاد و مستمری بگیران مشمول پرداخت حق بیمه سرانه درمان و بیمه شدگان شاغل در کارگاههای قراردادی (١درصد) و (٧درصد) و کارکنان دولتی مشمول تامین اجتماعی تابع نظام هماهنگ پرداخت نمی شود. کمک هزینه کفن و دفن به همسر،فرزند و یا پدرو مادر بیمه شده یا مستمری بگیر متوفی، همچنین به آن دسته از مشمولین که بعد از تاریخ ٢٠/١١/٨۶۶ همسر خود را از  دست داده اند پرداخت می شود. این کمک هزینه پس از انجام مراحل کفن و دفن بیمه شده متوفی ، با ارائه اسناد و مدارک مربوط، از سوی شعب سازمان تأمین اجتماعی قابل پرداخت است.

این مطلب را از دست ندهید:  بیمه تامین اجتماعی و نحوه تنظیم و ارسال آن چگونه است؟

در مواردی که متوفی فاقد همسر، فرزند و یا پدر و مادر باشد کمک هزینه کفن ودفن به وراث تعیین شده در انحصار وراثت و یا قیم قانونی وی پرداخت می شود.کمک هزینه مزبور بابت همسر فقط به بیمه شده اصلی پرداخت می شود و در صورت عدم حیات بیمه شده اصلی، قابل پرداخت نخواهد بود.همچنین هزینه کفن ودفن بابت بیمه شده اصلی و همسر وی قابل پرداخت است.

میزان کمک هزینه کفن و دفن

مبلغ کمک هزینه کفن ودفن بابت فوت بیمه شدگان اجباری، اختیاری، مقرری بگیران بیمه بیکاری، همکاران سازمانی و مستمری بگیران اعم از بازنشستگان واز کار افتادگان کلی که تاریخ فوت آنان از ٢٠/١١/٨۶ به بعد باشد معادل حداقل دستمزد ماهیانه سال فوت می باشد. در خصوص مشمولینی که تاریخ فوت آنان قبل از ٢٠/١١/٨۶ باشد مبلغ کمک هزینه کفن ودفن با توجه به تاریخ فوت و جمعیت شهر محل دفن تعیین می گردد.

کمک هزینه کفن

مدارک لازم برای دریافت کمک هزینه کفن ودفن

با ارایه مدارک زیر، می توان برای دریافت کمک هزینه کفن ودفن سازمان تامین اجتماعی اقدام کرد:

  • گواهی فوت بیمه شده یا مستمری بگیر
  •  اصل دفترچه درمانی متوفی

نکته : این حمایت ها به افراد زیر قابل پرداخت نمی باشد:

  •  بیمه شدگان حرف و مشاغل آزاد
  •  بیمه شدگان شاغل در کار گاههای دارای قرارداد واگذاری ١%و ٧% وجوه مبنای کسر حق بیمه که پرداخت این تعهد به عهده کارفرماگذاشته شده است.
  • مستمری بگیران بازنشسته واز کار افتادگان کلی که مشمول پرداخت حق سرانه درمان می باشند.
  • کارکنان شرکت ها و موسسات دولتی مشمول قانون تامین اجتماعی که تابع نظام هماهنگ پرداخت حقوق می باشند و موسسه آنان به استناد قانون (پرداخت پاداش خدمت و بخشی از هزینه های ضروری به  کارکنان دولت) و اصلاحیه آن مکلف به پرداخت هزینه کفن ودفن کارکنان خود می باشند.

بر اساس قانون کار،چنانچه کارگری فوت نماید قرارداد کار خاتمه می یابد، ولی باید کلیه مطالبات و حق و حقوق کارگر به ورثه وی پرداخت شود. ضمن اینکه سازمان تامین اجتماعی نیز برای بازماندگان مستمری فوت برقرار خواهد کرد.
در صورت بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی، تعطیلی کارگاه یا فوت کارگر، مطالبات بابت مرخصی استفاده نشده به کارگر یا ورثه وی قابل پرداخت است (ماده ٧١ قانون کار). اما در صورت استعفا و ترک کار کارگر، مطالبات بابت مرخصیهای باقیمانده به وی تعلق نمی گیرد. علاوه بر موارد فوق کلیه کارگران در صورت فوت همسر، پدر و مادر و فرزندان از سه روز مرخصی با استفاده از حقوق برخوردارند (ماده ٧٣ ق.ک).

بر اساس بخشنامه سازمان تامین اجتماعی،درصورتی که غیبت و یا مفقودالاثر شدن بیمه شده منجر به اخذ گواهی فوت فرضی از محاکم شود، به بیمه شده هزینه کفن ودفن تعلق نمی گیرد.

  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

یاسا همان قانون است.

۱ نظر

  1. سلام وقت بخیر به نظرم این عکس هارو نمی گذاشتین خیلی بهتر بود .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی با بهترین وکلای ایران ۸۷۱۳۲ - ۰۲۱درخواست مشاوره