برای امتیاز دادن وارد شوید و یا اگر حساب کاربری ندارید ثبت‌نام کنید

دریافت حقوق از کارفرما بر اساس قرارداد مطابق وزارت کار است؟

با سلام بنده در شرکت توما بعنوان برنامه نویس شروع به کار کردم ولی قبل از شروع با مدیر اجرایی در رابطه با حقوق خودم ماهی ۱،۳۰۰،۰۰۰ هزار تومان صحبت کردم ب و به مدیر اجرایی این شرکت گفتم اگر نمیتوانی این مبلغ حقوق را برای این کار بدهی برای من زنگ نزن،بعد از دو هفته به من زنگ زدند و دعوت به کار شدم دو ماه نزد این شرکت کار کردم و بعد از نوشتن برنامه (مطب یار) اخراجم کردند ولی هیچ حقوقی نگرفتم بعد از یک ماه از اخراجی رفتم اداره کار شکایت کردم و اداره کار حقوق بنده را با ۵۱ روز کاری طبق بند اول ماده۸۷ آیین دادرسی حقوق با لاتر از اداره کار مردود اعلام کرده ودستمزد روزانه ۲۷۰۷۲۲ (ریال)را برای بنده تأیید کرده است . ایا این مبلغ حقوقی که برای من تعیین شده را نمی توان تغییر داد ؟ آیا میتوانم با ۵۱ روز کاری وقتی که از تاریخ ۹۵/۱۰/۱ تا ۱۳۹۶/۹/۲ که حقوق نگرفته ام ادعای بیمه بیکاری کنم؟(البته اداره کار عدم نیاز کارفرما که رابطه کاری را قطع کرده است را تشخیص داد)

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۳
۰

۱ پاسخ برای این پرسش ثبت شده

در صورتیکه قرارداد کار با ایشان تنظیم نکرده باشید بر اساس قانون وزارت کار حقوق شما پرداخت خواهد شد. لذا بیمه بیکاری شرایطی دارد که در صورت داشتن میتوانید مطالبه کنید.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳
ثبت دیدگاه

پاسخ سوال خود را نگرفته‌اید؟

میتوانید یکی از راه‌های زیر را امتحان کنید

مشاوره حقوقی تلفنی
در کمتر از ۳۰ دقیقه از طریق تلفن مشکل خود را توسط وکلای متخصص حل کنید، در هر کشور یا شهری که هستید می توانید وقت مشاوره تلفنی رزرو کنید و از طریق تلفن به وکیل مورد نظر متصل شوید.
وقت مشاوره تلفنی رزرو کنید
مشاوره حقوقی حضوری
با گرفتن مشاوره حضوری تا مقدار زیادی در روند تصمیم گیری برای شروع پروسه حقوقی خود در وقت و زمان صرفه جویی کنید. یاسا کیفیت کلیه مشاوره های حضوری را تضمین می کند.
وقت مشاوره حضوری رزرو کنید
Default