پرسش‌هایی که ممکن است در مورد آزمون‌های مرکز وکلا در سال 1400 داشته باشید!

معمولا در خصوص آزمون‌هایی جز کنکور کارشناسی، همه‌چیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. نه اطلاعیه‌ها کاملند و نه افراد اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار می‌دهند.

در خصوص آزمون‌هایی که توسط مرکز قوه‌ قضاییه برگزار می‌شود، از سال گذشته و به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا تغییراتی اتفاق افتاد و روند هر ساله را از میان برد. آزمون مرکز وکلا و مشاوران رسمی قوه قضاییه در اواخر شهریور ماه 1400 برگزار خواهد شد و نام‌نویسی برای شرکت در آن از اواخر مرداد آغاز می‌گردد.

به دلیل تغییرات ناگهانی آزمون وکلای کانون وکلای دادگستری، بسیار از داوطلبین به مرکز روی آورده‌اند. به همین جهت ما در ادامه به چند سوال پرتکرار در مورد نحوه برگزاری و جزئیات آزمون‌های مرکز وکلای قوه قضاییه می‌پردازیم تا ابهامات داوطلبین تا حدودی برطرف شود.

شرایط انتقال حوزه در آزمون های وکالت و کارشناسان رسمی قوه قضاییه به چه صورت است؟

اگر نمره‌ای که داوطلب کسب نموده است بیشتر از نمره آخرین فرد قبولی در حوزه مورد تقاضا باشد، به آن حوزه منتقل خواهد شد.

اما چنانچه نمره اکتسابی داوطلب کمتر از نمره آخرین فرد قبولی در حوزه مورد تقاضا باشد، هم باید هزینه انتقال را پرداخت کند و هم باید مشمول شرایط زیر باشد:

مطابق ماده 4 دستورالعمل نقل و انتقالات مرکز وکلاء، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، ثبت درخواست انتقال ارفاقی مشروط به دارا بودن همزمان تمامی بندهای اشاره شده بوده و احراز آن به عهده کمیسیون‌های استانی و مرکزی خواهد بود.

  1. دارا بودن حداقل سابقه اشتغال به وکالت یا کارشناسی (صرف نظر از دوره کارآموزی) حسب مورد مطابق تبصره ۱ این ماده.
  2. نداشتن تمرکز غیر مجاز در دوره سه ساله فعالیت اخیر
  3. فقدان محکومیت انتظامی درجه ۳یا ۴ حداکثر ظرف ۳ سال و درجه یک یا دو حداکثر ظرف ۱ سال پیش از ارائه درخواست
  4. انجام منظم تکالیف معاضدتی در دوره اشتغال مذکور در تبصره ۱ این ماده
  5. کسب حداقل ۸۰ درصد نمره قبولي آخرين نفر بدون احتساب سهمیه از حوزه انتقالي مقصد در آخرین آزمون برگزار شده از سوی مرکز
  6. عضویت فعال در سامانه شفافیت

تبصره ۱- حداقل سابقه مورد نیاز موضوع بند «۱» به شرح ذیل می باشد:

الف- برای وکلا:

به منظور انتقال درون استان به مقصد غیر از مرکز استان یا از یک استان به استانی دیگر به مقصد غیر از مرکز آن استان ۲ سال؛

به منظور انتقال به مراکز استان ۳ سال؛

به منظور انتقال به کلانشهرها ۵ سال؛

ب- برای کارشناسان رسمی:

به منظور انتقال درون استان به مقصد غیر از مرکز استان یا از یک استان به استانی دیگر به مقصد غیر از مرکز آن استان ۲ سال

به منظور انتقال به مرکز استان همان حوزه ۵ سال؛

به منظور انتقال به مرکز سایر استان­ها ۷ سال؛

به منظور انتقال به کلانشهرها ۱۰ سال؛

تبصره ۲- در صورتی که درخواست­ کننده، سابقه انتقال داشته باشد، باید حداقل ۵ سال از زمان انتقال سابق گذشته باشد مگر اینکه درخواست انتقال به استناد یکی از شرایط مذکور در ماده ۳ باشد. این حکم درمورد اشخاصی که قبلاً به کلانشهرها یا به استان تهران منتقل شده و درخواست برگشت به حوزه انتقالی سابق را دارند اجرا نمی‌شود.

شرایط انتقال حوزه در آزمون های وکالت و کارشناسان رسمی قوه قضاییه به چه صورت است؟

شرایط اعمال سهمیه ایثارگری برای متقاضیان آزمون وکالت و کارشناسان رسمی چیست؟

نظر به ماده ۵۹ مکرر قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، با استناد به بند چ ماده 88 برنامه ششم توسعه، قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی، مرکز وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه، مکلفند سی‌درصد(۳۰%) از سهمیه صدور دفاتر خدمات قضائی و الکترونیک، سردفتری، صدور پروانه وکالت، مجوز کارشناسان رسمی دادگستری را به فرزندان و همسران شهدا، جانبازان با حداقل ده درصد (۱۰%)، آزادگان با داشتن حداقل سه‌ماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل شش‌ماه حضور در جبهه و همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده‌ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، بدون رعایت شرط سنی در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند.

داوطلبین از چه راهی می‌توانند نسبت به اعمال سهمیه ایثارگری در آزمون های پیش رو از اعتراض کنند؟

گرفتن استعلام‌های لازم در این دو آزمون به وسیله سازمان سنجش آموزش کشور انجام می‌شود، پس مرجع پاسخگویی به اعتراضات مربوط به سهمیه ایثارگری نیز مجری آزمون بوده و مرکز قوه قضاییه هیچ نقشی در آن ندارد.

توجه داشته باشید که آخرین مهلت درج کد ایثارگری زمان ثبت‌نام بوده و مسئولیت کوتاهی و خطا با خود داوطلب است.

آیا اعمال سهمیه ایثارگری بعد از آزمون ممکن است؟

آخرین مهلت درخواست اعمال سهمیه ایثارگری و درج کد ایثارگری هنگام ثبت نام در آزمون می‌باشد پس اگر داوطلب در بازه زمانی قانونی اقدامات لازم را اتخاذ نکند مانند این است که اصلا سهمیه‌ای نداشته است. حکم قضیه برای ورود اشتباه اطلاعات نیز همین است.

سئوالات رایج درباره آزمون‌های مرکز وکلا در سال 1400:

 

نحوه اعتراض به نمرات و کارنامه‌ها چگونه می‌باشد؟

برگزاری و تصحیح اوراق با سازمان سنجش است پس خود این سازمان‌ هم به اعتراضات رسیدگی خواهد کرد و مسئولیتی به دوش مرکز وجود ندارد.

اگر ظرفیت رشته محل انتخابی ما خالی باشد چگونه می‌توانیم در آنجا پذیرش بگیریم؟

برای قبولی در آزمون باید علاوه بر خالی بودن ظرفیت حوزه مورد تقاضا نمره حد نصاب قبولی را نیز کسب کرده باشید.

آیا حدنصاب قبولی در یک رشته محل با رشته مشابه در شهر دیگر یکسان است؟

خیر،نمره حد نصاب هر حوزه در هر رشته امتحانی با توجه به نمرات کسب شده داوطلبان در آن حوزه و رشته امتحانی مورد تقاضا و بعد از آزمون تعیین می شود.

آیا کسب حدنصاب نمره قبولی در یک رشته محل به معنی قبولی در آن است؟

برای قبولی در آزمون باید هم نمره حدنصاب قبولی حوزه مورد تقاضا کسب شود و هم ظرفیت خالی باقی‌مانده باشد.

برای مثال ممکن است ظرفیت یک حوزه 20 نفر باشد و نمره 50 نفر بیشتر از حد نصاب قبولی باشد و تنها 20 نفر اول از بین آن 50 نفر موفق به قبولی شده و 30 نفر دیگر خود به خود رد می شوند.

همانطور که می‌دانید، آزمون های مرکز دو مرحله ای بوده و نمره کسب شده از سوی داوطلب در هر دو مرحله در نظر گرفته خواهد شد.

آیا کارشناس رسمی به عنوان شغل محسوب می شود و کارمندان دولت می‌توانند در آزمون کارشناسی رسمی شرکت کنند؟

خیر،کارشناسی رسمی دادگستری شغل نیست و داوطلب می تواند در کنار یک شغل دیگر(به جز وکالت، مشاوره خانواده و قضاوت) پروانه کارشناسی رسمی دریافت کند و به آن مشغول شود.

آیا می توان به صورت همزمان در هر دو آزمون وکالت و کارشناسان رسمی پروانه دریافت کرد؟

داوطلبان می توانند در هر دو آزمون شرکت کنند اما بنابر مصوبه هیئت نظارت مرکز داشتن همزمان پروانه وکالت و کارشناسی رسمی ممکن نیست و اخذ پروانه در یکی منوط به استعفا از دیگری می‌باشد.

آیا در آزمون کارشناسی رسمی می‌توان با شرکت در چند رشته، چند پروانه دریافت کرد؟

خیر.

شرایط بومی بودن برای شرکت در آزمون کارشناسی رسمی چیست؟
1. داشتن سابقه پرداخت حق بيمه برای  4 سال در استان مورد تقاضا تا روز برگزاری آزمون.

2. ارائه مدرک دیپلم دال بر به پایان رساندن مقطع متوسطه دوم.

3. يكی بودن محل اخذ مدرك تحصيلي دوره كارشناسي با استان مورد تقاضا.

4. يكی بودن محل تولد متقاضي با استان مورد تقاضا.

5. محل سكونت همسر براي بانوان متقاضي با استان مورد تقاضا (ارائه سند مالكيت با 4 سال سابقه نقل و انتقال يا قرارداد اجاره داراي كد رهگيري به مدت 4 سال)

6. يكی بودن محل صدور سند ازدواج متقاضي با استان مورد تقاضا
آزمون وکالت مشمول شرایط بومی‌گزینی نمی‌باشد و این موضوع فقط برای کارشناسان است.

آیا قبولی در آزمون کتبی برای کارآموز شدن کافی است؟

خیر ،آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه متشکل از دو مرحله است و  پذیرفته‌شدگان در مرحله اول که آزمون کتبی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌‌اند باید در آزمون شفاهی حاضر شوند.

همچنین با استناد به بند 9 آیین نامه اجرایی مرکز پس از انجام آزمون، مصاحبه، تحقیق و گزینش، صلاحیت اخلاقی و رفتاری پذیرفته شدگان توسط هیات تعیین صلاحیت بررسی می‌شود و قبولی نهایی منوط به تایید این هیات در تمامی این مراحل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *